Lelkiségi vitaminok a párbeszédhez
Párbeszédre törekedni mindenkivel
Az első 10 márciusi jelszó a párbeszéd programunkra alkalmazva
Mintha pont ránk szabtál volna! Útravaló a következő találkozásunkig.
- 03. 10.
A szeretet sziklájára építsük a kapcsolatainkat
Costruire rapporti sulla roccia dell’amore.
„A lelkeknek... bele kell vetniük magukat a keresztény kalandba. Ez azt jelenti: csináljanak ugródeszkát minden akadályból. Ne csak »elviseljék« a keresztet, bármilyen legyen is az, hanem várják és karolják át percről percre, mint a szentek."
(Chiara Lubich: Elmékedések)
03. 09.
Párbeszédre törekedjünk mindenkivel
Puntare al dialogo con tutti.
„A lehető legmélyebben lépjünk be a másik lelkébe, értsük meg igazán a problémáit, az igényeit, a bajait, az örömeit is, hogy megoszthassunk vele mindent, amit él."
(Az élet igéje, 2018. március)
- 03. 08.
Győzzük le a korlátainkat
Superare i nostri limiti.
„Az egyetemes testvériség felszabadít bennünket minden rabszolgaság alól, mert a megosztottságok rabszolgái vagyunk szegények és gazdagok, nemzedékek: apák és fiúk között, fehérek és feketék között, fajok között. Rabszolgák vagyunk, kritizálunk másokat, akadályokat építettünk és gátakat emeltünk egymás között. Ezt nem lehet! Arra van szükség, hogy kiszabaduljunk a rabszolgaságból és minden emberben, valóban minden emberben meglássuk az Istennel való egység és az egymás között megélt egység lehetséges örökösét."
(Chiara Lubich: A szeretet művészete)
03. 06.
Terjesszük a szeretet civilizációját
Diffondere la civiltà dell’amore.
„Tudjuk, hogy a megfogalmazások sokszínűsége ellenére is a világ legjelentősebb vallásainak alapja az „Aranyszabály”. Ez az értékes alapelv leírja, hogy azt tegyük másoknak, amit magunknak szeretnénk. Ez kereszténység. Akik ezt vallják, természetüknél fogva keresztények. Úgy gondolom, hogy egy ilyen alapelv, nemcsak a keresztényekre és más vallások híveire érvényes, hanem minden jóakaratú emberre, hiszen ésszerű, egészséges, igaz és egyetemes elvről van szó."
(Chiara Lubich: A szeretet művészete)
03. 05.
Az egyetértés a legrövidebb út
La strada più corta è quella della concordia.
(concordia – összhang, egyetértés, közös akarat, a szívek összhangja)
„Eljuthatunk oda, hogy önmagunkat teljesen „lenullázzuk”, amelynek elérésére a nagy lelkiségek törekednek, arra a szeretetből való kiüresedésre, amely a másik befogadásában valósul meg. Így teret adunk testvérünknek, aki mindig helyet talál a szívünkben."
(Chiara Lubich: A szeretet művészete)
03. 04.
Éljük meg a testvériség kultúráját
Mettere in atto la cultura della fraternità.
„Az emberi szeretetben az ember általában azért szeret, mert őt is szeretik. Még akkor is, amikor a szeretet szép, az ember önmagából szeret valamit a másikban. Az emberi szeretetben mindig van valami önző, vagy akkor igyekszik szeretni, amikor az érdekei ezt kívánják. Az isteni, természetfölötti szeretet azonban önzetlen, ingyenes és elsőként szeret. "
(Chiara Lubich: Mária)
03. 03.
A testvér iránti szeretet az iránytűnk
L’amore al fratello è la nostra bussola.
„Felebarátodat szeresd úgy, mint saját magadat”: Krisztus parancsa felülmúlja emberi természetünket. Az az ajándék sem emberi természetű, amit hozott, amit a Szamaritánusnak említett. Azért lehetséges az azonosulás testvérünk fájdalmával, örömével vagy a másik aggodalmával, mert ott él bennünk az isteni természetű szeretet."
(Chiara Lubich: A szeretet művészete)
03. 02.
Legyünk nyitottak a barátainkkal
Confidarsi con gli amici.
(confidarsi – bizalmasan elmondani valamit, feltárni a lelkünket)
„Szeretni a testvéreket egyenként és együtt: szeretni tehát mindenkit külön-külön, és rendkívüli tisztelettel lenni minden nép iránt. Ettől gyökeresen megváltozik a gondolkodásmódunk, egészen megújul az élet. Ha mindenki így tenne, a föld már mennyországgá lenne."
(Chiara Lubich: A szeretet művészete)
- 03. 01.
Hallgassunk a lelkiismeretünkre
Ascoltare la propria coscienza
„Ha közömbösek és érdektelenek maradunk felebarátunk szükségleteivel iránt akár az anyagi, akár a lelki javak terén, nem mondhatjuk el, hogy úgy szeretjük testvérünket, mint önmagunkat. Nem mondhatjuk, hogy úgy szeretjük, ahogy Jézus szerette. Olyan emberek között, akik a jézusi szeretet-tanításból akarnak meríteni, nincs helye az egyenlőtlenségnek, a megkülönböztetésnek, a kivetettségnek, a nemtörődömségnek."
(Chiara Lubich: A szeretet művészete)